Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan turistik amaçlı kısa süreli ziyaretler için kapıda vize başvurusunu kabul ediyor. Fakat seyahatiniz iş amaçlı olacaksa mutlaka ziyaretiniz öncesinde iş amaçlı vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Bu yazımda size Hindistan vizesi başvuru aşamalarını detaylı olarak anlatacağım.

Hazırsanız hemen başlayalım 🙂


Hindistan Vizesi Başvuru Aşamaları

Vize başvurusuna başlamadan önce mutlaka Hindistan vizesine uygun bir fotoğrafınız olmalı. Hindistan vizesi randevusu alabilmek için online başvuru formu doldurulması gerekiyor. Bu formun doğru tamamlanabilmesi için son aşamada fotoğrafınızın sisteme yüklenmesi isteniyor. Dolayısıyla fotoğrafınız hem Hindistan vize isterlerine uygun bir fotoğraf olmalı hem de sisteme yüklenebilmesi için taranmış olmalı. Ben taramak ile uğraşmamak için fotoğrafçıdan bana mail ile göndermesini istedim. Daha pratik oluyor.


Hindistan Vizesi Fotoğraf Gereksinimleri

Hindistan vizesi için fotoğraf boyutları alışık olduğumuz schengen vizesi boyutlarından biraz farklı. Fotoğrafınızın arkaplanı beyaz ve boyutları en az 3cmx3cm olması gerekiyor. Normalde başvuru için 2 adet fotoğraf yeterli ancak ben fazla fazla götürdüm. Ne olur ne olmaz 🙂

Tüm fotoğraf gereksinimlerine buradan ulaşabilirsiniz. 


Hindistan Vizesi için Randevu Alma

Eğer elinizde tüm bilgiler hazır ve fotoğrafınız da bilgisayarınıza yüklendiyse başvuru ve randevu formunu doldurmaya hazırsınız demektir. Form genel olarak pasaport bilgileri ve kontakt kişilerine ait bilgileri kapsıyor.

Hindistan Vizesi başvuru formu na buradan ulaşabilirsiniz.

Formun online olmasının güzel tarafı, formu bir defada doldurmak zorunda değilsiniz. Ara sayfalarda istediğiniz yerde kaydedip çıkabiliyorsunuz. Sadece size verdiği geçici kayıt numarasını bir yere yazmanızda fayda var. Bu numarayı kullanarak daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Formun son aşamasında fotoğraf yüklemeniz istenecek. Fotoğrafınızı yükledikten sonra da Get Appointment ile randevunuzu alabilirsiniz.

Randevunuzu aldığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir mesaj çıkacak. Buradaki "Application Id" yi mutlaka bir kenara yazın. Yeniden yazdırmak için gerekli olabilir.

Dear METIN ,
Your appointment for Application Id TURxxxx is successful. Please submit your application on ##-JUN-2018 at 9.30 Hrs.

Randevunuzu aldıktan formu yazdırıp imzalamanız gerekiyor.

Randevunuza giderken formu diğer evraklarla birlikte yanınıza almayı unutmayın. Randevunuza girerken ilk kontrol ettikleri şey form oluyor.


Hindistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hindistan vize başvurusu için istenilen belgeler schengen vizesine göre oldukça az. Öncelikle iş vizesi başvurusu yapacaksanız elinizde Hindistan daki firmadan alınmış bir davetiye bulunması gerekli. Ayrıca Hindistandaki firmanın "Certificate of Formation" yani Kuruluş belgesini istiyorlar. Ben daha önce hiç bir yerde bu belgenin istendiğini görmemiştim. Benim için bir ilk oldu. Siz de sakın bu belgeyi almadan gitmeyin, yoksa randevunuzu ileri tarihe ertelemek zorunda kalabilirsiniz.

Gerekli tüm belgelerin listesi ise şöyle;

Not: Bu liste 2018 Haziran ayında istenen belgelerin listesidir. Lütfen güncel liste için Hindistan başkonsolosluğu web sitesini kontrol edin.


Randevu Günü

Randevunuza mümkün olduğunca erken gitmenizi tavsiye ederim. Kapıda formunuzun fotoğraflı olup olmadığına bakıyorlar. Belgelerin genel bir kontrolü yapılıyor. Eğer tüm belgeleriniz tamamsa sıra numarası alıp bekliyorsunuz.

Vize başvurusu bankodaki görevliler tarafından inceleniyor. Bu aşamada tüm belgeleriniz hazır ve eksik yoksa size beklemenizi söyleyecekler. Kısa bir süre sonrasında biyometrik tarama için çağrılacaksınız. Biyometrik tarama başvuru sahibinin doğruluğunun kontrolü için yapılıyor. Öncelikle fotoğrafınız çekiliyor ve parmak izi kontrolleri ile tamamlanıyor. Sonrasında ise size bir fiş veriyorlar.

Vee.. Tebrikler! Vize başvurunuzu tamamladınız.

Eğer başvurunuzda herhangi bir eksiklik yanlışlık yoksa aynı gün akşam 5 te vizeniz hazır olur. Size verdikleri fiş ile birlikte vize yapıştırılmış olan pasaportunuzu geri alabilirsiniz. Vizeniz hayırlı olsun 🙂

© 2021 metinsaylan