Acad.lsp virüsü lisp yoluyla yayılan bir virüstür. Virüs bulaşmış acad.lsp dosyası bulunan bir klasörden herhangi bir resim açmanız ile bilgisayarınıza bulaşır. Bu virüsü temizlemek son derece kolaydır.

Acad.lsp virüsü kendisini Support klasörlerinizdeki acad.lsp dosyalarına yazar. Virüsün ana kaynağı textdit.lsp dosyasıdır. acad.lsp dosyası bu dosyayı yükleyerek hem virüsü çalıştığınız klasöre kopyalar hemde bazı komutlarınızı değiştirir. Bu virüsten aşağıdaki adımları kullanarak kurtulabilirsiniz.


Adım 1. Hazırladığım temizleme batch dosyasını indirin:

Lisp Cleaner (Ücretsiz) programını kullanarak bu virüsü temizleyebilirsiniz. Program haline getirildiği için batch dosyası indirme linki kaldırılmıştır.


Adım 2. Zip dosyasından herhangi bir yere çıkardığınız batch dosyasını, üzerine çift tıklayarak çalıştırın.

Uyarı: Dosya tüm acad.lsp ve textdit.lsp dosyalarını silecektir. Çalıştırmadan önce bu dosyaları kullanmadığınızdan emin olun.


Adım 3. Komut dosyası tüm sürücülerinizden acad.lsp ve textdit.lsp dosyalarını silecektir. Sürücü, klasör sayınıza ve sürücü hızına göre bu işlem biraz zaman alabilir.


Temizleme işlemi sadece bu kadar. Artık Autocad'inizi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda acaddoc.lsp dosyaları oluşuyorsa bu çözüm işe yaramaz, onun için hazırladığım LspCleaner uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Join The Discussion (11 Responses)