WordPress Nedir?

WordPress, php ve MySql kullanılarak geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir blog platformudur. Platformun en önemli özelliği veritabanı oluşturulduktan sonra, iki dakika içerisinde otomatik kurulum sistemi kurularak kurulabilmesidir. Bunun yanında veritabanı programlaması bilmeden rahatlıkla kullanılabilmesi, CMS olarak kullanılabilmesi ve birbirinden güzel binlerce paralı ve bedava tema kullanılarak kolaylıkla kişiselleştirilebilmesi en büyük özelliklerindendir.

WordPress sistemi, wordpress.com üzerinden hosting ve/ya domain satın alma ihtiyacı olmadan kullanılabilmektedir ve tüm sistem yapılandırması WordPress geliştiricileri tarafından üstlenilmektedir. WordPress.com üzerinde pek çok özelleştirilmiş eklenti ve temaya bedava olarak ulaşılabilmektedir. WordPress.com ücretsiz haliyle kişisel kullanıcılara hitap ederken, paralı özel domain ve eklentileri ile profesyonel olarak da kullanılabilmektedir.

WordPress.org ise açık kaynak kodlu olarak herkese açık geliştirilen sürümünü içerir. Sistem wordpress.org adresinden indirilerek kullanıcının domain adresi altında, kendi sunucularında çalıştırabileceği bir platform olarak dağıtılmaktadır.

Açık kaynak kodlu versiyonun kullanılmasının başlıca sebebi siteye özel tema ve eklentilerin kullanılmasına izin vermesi ve profesyonel özellikleri kullanmak için herhangi bir ücret ödenmesine gerek kalmamasıdır.

Share Your Thoughts

Your email address will not be published. Required fields are marked *

NS Weight Release